Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni

Yangın merdivenleri içerisinde en çok kullanılan model olan z tipi yangın merdiveni binadaki insanların kısa süre içerisinde dışarı çıkmasını sağlayan bir merdiven türüdür. Çift kollu olarak üretilen bu merdivenin özellikleri binanın ve binadaki kişilerin durumuna göre değişir. Eğer merdivenin yapılacağı bina konutsa bu durumda merdivenin genişliği seksen cm iken toplu ortak kullanıma açık tüm yapılarda ise yüz yirmi cm olarak ifade edilir.

Yangın merdiveni yapılacak olan bina konut değil de sınırlı sayıda insan hizmet veriyorsa atmış beş cm, yüksek katlı ofis binalarında ise doksan beş cm olarak belirtilir. Bunun haricinde yangın merdiveni basamak boşluğunun da standartlara uygun şekilde yapılması gerekir.

Z Tipi Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın merdiveni fiyatları merdivenin özelliklerine bağlı olarak değişir. Dairesel yangın merdiveni ile kıyaslama yapıldığında z tipi yangın merdiveni fiyat olarak daha pahalıdır. Bu merdiven tipi diğerine nazaran daha geniş olduğundan dolayı maliyeti de artmaktadır. Ancak kullanımı daha rahat olduğu için z tipi yangın merdiveni daha sık tercih edilir.