YANGIN MERDİVENİ

YANGIN MERDİVENİ

YANGIN MERDİVENİ

Dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlar, herkesi çok korkutur. O panikle insanlar, mekandan dışarı çıkmaya yani kaçmaya çalışır. Yangın merdivenleri, yangın sırasında alevlerin içerisinde maruz kalan kişilerin kaçmasını sağlar. Yani bir kaçış merdiveni de denilebilir. 1887 yılında Anna Connely adında bir kadın tarafından tasarlanmış ve Dünya çapında büyük beğeni toplamıştır.

İki tip yangın merdiveni vardır. Bunlar; açık ve kapalı yangın merdivenleridir. Açık yangın merdivenleri binanın dışında bulunur. Birçok yapının dışında çok rahatlıkla görülebilir. Açık yangın merdivenleri için belli standartlar bulunmaktadır. Yüksekliği 20 metreyi geçmeyen ve en fazla yedi katlı binalar da kullanılabilir. Açık yangın merdivenleri yapının dışında olduğu için hava şartlarına karşı dayanıklı olmalıdır. Kar birikmesi ve pas oluşumu gibi kötü durumlardan korunmalıdır.

Kapalı yangın merdivenleri ise yapının iç kısmında bulunur. Yangına dayanıklı olmalı ve havalandırma koşullarından korunmalıdır.

Birçok model de yangın merdivenleri mevcuttur. En çok Z tipi ve dairesel yangın merdivenleri kullanılır. Bu iki modelinde çift kolu vardır.

Yangın merdiveninin modeli ve özellikleri nasıl olursa olsun standartlara uygun, yangına dayanıklı bir şekilde üretilmeli ve monte edilmelidir.