İstanbul Yangın Merdiveni

İstanbul Yangın Merdiveni

İstanbul Yangın Merdiveni

İstanbul Türkiye'nin en büyük ve en kalabalık şehirlerinden biridir. Aynı zamanda en fazla istihdamın da olduğu şehirlerimiz arasındadır. Tüm büyük şehirlerde olması gerektiği gibi İstanbul'da da "yangın merdiveni firmaları" büyük önem arz etmektedir. 

Yangın da diğer çoğu felaketler gibi hiç beklenemdik bir anda olabilmektedir. Elektrik kaçağı, küçük bir çocuğun kibritle oynaması veya gaz kaçağı sonucunda farkedilmeyen kaçakta bir kıvılcım çok feci sonuçlar doğurabilen yangınların nedenlerinden sadece birkaçıdır. İstanbul büyük şehir olması nedeniyle insan sayısının da fazla olması ile yüksek binaların, işyerleri ve öğrenci yurtlarının çok olması "İstanbul yangın merdiveni"ni zorunlu kılmaktadır.

Özellikle çok katlı apartmanlarda, yurtlarda ve işyerlerinde "yangın merdivenleri" özellikle can kaybının en az olması için çok önemlidir. Ülkemizde belirlenmiş olan "yangın merdiveni" yönetmeliğine ve uluslararası standartlara uygun "yangın merdivenleri" hayat kurtarmaktadır. "Yangın merdivenin" genişliği, yapısı, "z tipi veya döner yangın merdiveni" gibi,  yerden yüksekliği gibi birçok özellik "İstanbul yangın merdiveni" firmalarının ve diğer tüm yangın merdiveni firmalarının kolaylıkla erişebilecekleri ve özen göstermeleri gerekli olan özellikler arasında bulunmaktadır. 

"Yangın merdivenlerinin" özellikleri arasında en önemli olanlarından ilki kapısının dumanı geçirmemesi ve kapı sayısının yeterli olmasıdır. İkinci olarak "yangın merdivenlerinin" ahşap yangın merdiveni tarzında yanıcı maddeden değilde yanıcı olmayan maddeden yapılması gerekmektedir. Üçüncü olarak da "yangın merdiveni" basamaklarının çok yakın veya uzak olmaması gerekmektedir. Çünkü yangın tahliyesi sırasında koşarak çıkmaya çalışan insanlar ayakları kayıp da veya takılıp yuvarlanmaları ve ciddi yaralanmaların oluşması olabilmektedir.